הסיפורים המפליאים של יער הקסם
כתבו: קלרה זיסקין ואלי שור
ספרות יפה
תקציר: הספר נכתב על ידי קלרה זיסקין ואלי שור, על סמך ניסיון רב שנים בהוראת המתמטיקה במסגרות שונות. הספר נוצר במטרות הבאות:
- לשנות לטובה את יחסם למתמטיקה של אלה, שעדיין אינם חיים עמה בשלום, על ידי העברת המסר, כי למתמטיקה פנים לא מאיימות, אלא ידידותיות ומלבבות, ויחד עם זה אמיתיות;
- לתת הזדמנות לחובבי המתמטיקה ולכלל הקהל הרחב של הקוראים להתבונן במתמטיקה מזווית אחרת, ולהכיר עובדות מעניינות מההיסטוריה שלה בת כ-4000 שנה.

בספר שני חלקים. החלק הראשון מכיל עשרה סיפורי אגדה שבהם מתרחשים אירועים שונים עם תושבי יער הקסם, שהם חיות, בעלי תכונות אנושיות. בכל סיפור, בתוך האירועים המתוארים בו, מסתתרת בעיה מתמטית או לוגית מפורסמת של המתמטיקה, והסיפור מסתיים בחידה הקשורה לבעיה זו. בחלקו השני של הספר נמצאות עשר סקירות היסטוריות, המקבילות לסיפורי האגדה, על בעיות מפורסמות של המתמטיקה. כל סקירה מלווה בפתרון החידה שבסיפור.

מבחינת הידע המתמטי, החלק השני של הספר מתאים לרמה של תלמידי בית הספר העל-יסודי. סיפורי האגדה בחלק הראשון מתאימים גם לילדים של בית הספר היסודי. לחלק מהחידות לא נדרש כלל ידע מתמטי, ניתן לגלות את הפתרון על ידי "השכל הישר".

הספר יהיה מעניין ומועיל למורים, לאו דווקא למתמטיקה, למחנכים ולהורים, לסטודנטים להוראה במכללות ובאוניברסיטאות, ולכל אלה שרוצים להרחיב אופקים ולהעלות את הרמה האינטלקטואלית שלהם. קריאה בספר זה עשויה לעניין את הדור הצעיר בעיסוק במתמטיקה.

המעוניינים לרכוש את הספר מתבקשים להתקשר לקלרה זיסקין בטלפון: 054-6280824 או בדואר אלקטרוני: כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה .

מן העיתונות

   

תגובות (1)

 

 Sample Image
 
 
מבעד למסגרת
כתב: דרור כהן
ספרות יפה
תקציר: "מבעד למסגרת", ספרו של דרור כהן, הוא ספר מיוחד ושונה. בראש ובראשונה הוא כתוב באופן ייחודי ויוצא דופן: אנליטי, קולח ומדויק מחד, רגשי וסוער וסוחף מאידך. כל קורא יוכל לחוש את הכאב בתוך ראיה צינית הומוריסטית מרירה ואוהבת בו זמנית.
כתיבתו של דרור כהן נשענת על עולם ידע רחב, כמעט אנציקלופדי, סוג של איש אשכולות מודרני. שלושה סיפורים יש ב"מבעד למסגרת" ושלושה עולמות -
האמנות, המתמטיקה והפסיכולוגיה - והחידות בסיפורים גורמות, לקורא אותן, מין הנאה השמורה בעיקר למי שחובב משחקים וחידונים ותשבצים, הנאת הסיפוק בפתירתן.
להמשך קריאה בכתבה בynet
הוצאה: טרקלין+עקד 
 

תגובות (0)

Sample Image

 
 
האיש שאהב רק מספרים
כתב: פול הופמן
ספרות יפה
תקציר: פאול ארדש, המתמטיקאי הפורה האקסצנטרי ביותר של זמננו, התעניין רק בדבר אחד: במספרים. בעיניו של ארדש, המתמטיקה צפנה בחובה את היופי הנצחי והאמת היחידה. אף שהיה בעל יכולת חשיבה מדהימה, ארדש לא היה מסוגל לבצע פעולות יומיומיות פשוטות.
בשנות החמישים הפכה ישראל לזמן - מה למקום מגוריו הקבוע. ארדש התיידד כאן עם מתמטיקאים רבים, שרובם מחזיקים בתואר מ.א. בשנת 1984 זכה ארדש בפרס וולף היוקרתי והטכניון העניק לו תואר דוקטור לשם כבוד במעמד שבו קיבל גם יצחק רבין את התואר. בביוגרפיה מבריקה ויצירתית שהפכה לרב מכר פורש לפנינו פול הופמן את מסכת חייו ועבודתו של ארדש כשהוא שוזר בה צוות גאונים מרשימים, מארכימדס ועד סטניסלב אולאם, אחד המוחות המבריקים בתוכנית הגרעין האמריקנית בלוס אלאמוס. הופמן שילב בספרו אנקדוטות משעשעות עם הסברים מתמטיים הזורים אור על התגליות המתמטיות החשובות ביותר של המאה העשרים, כגון החידה בת 380 השנה של משפטו האחרון של פרמה, והדילמה של מונטי הול העוסקת בסיכויי הזכייה בשעשועוני טלוויזיה. הספר מעניק לקוראים הצצה אינטימית לחייו יוצאי הדופן של פאול ארדש, ולעולם המרתק של המתמטיקה, שהיתה כל חייו.
הוצאה: מטר
 

תגובות (0)

Sample Image

 
 
מספרים מהסיפורים

על משלים, על מעשיות ועל מתמטיקה
כתבו: דורית פטקין, שושי מלאת חנה עזר
ספרות יפה
תקציר: הספר "מספרים מהסיפורים", הוא שילוב של יסודות המתמטיקה בתוך חיי היום יום באמצעות משלים מעשיות וסיפורים. הורים וילדיהם יוכלו לפתור ביחד או לחוד משימות אתגר, מורים בבית הספר היסודי ימצאו בספר משימות מתאימות לתלמידים ומורי מורים יעשו בספר שימוש בדידקטיקה של הוראת המתמטיקה. מעתה אין סיבה לחשוש ממתמטיקה!
הוצאה: ריכגולד חברה בע"מ 2004
ממליצה: אילנה לבנברג


תגובות (0)

Active Image

  
 
התיאורמה של התוכי
כתב: דני גדג'
תרגום מצרפתית: יואל שבתאי
ספרות יפה
תקציר: 
התיאורמה של התוכי הוא פשוט ספר מקסים שפשוט אי אפשר להוריד אותו מהיד. ספר מותח לא רק לאוהבי המתמטיקה. הספר הוא הרפתקאה מתמטית שמתרחשת בצרפת, שבה מעורבים מר רוש, מוכר ספרים, מקס ילד חרש שמתגורר עם משפחתו (אמו ושני אחיו התאומים) אצל מר רוש, והתוכי: תוכי פטפטן שמדבר כל הזמן על מתמטיקה. מר רוש מקבל מכתב מחברו באמזונס, שבו הוא מודיע לו ששלח לו את כל הספרייה שלו. כשמר רוש מקבל את הספרייה הענקית הוא והילדים יוצאים לחקור את תולדות המתמטיקה מימיה הראשונים ביוון ועד היום. תוך כדי חווית הלימוד מגלים מר רוש והילדים שחווית המתמטיקה שנשלחה אליהם היא רק ההתחלה ובעצם עלים לפתור בעיות הרבה יותר גדולות. כאן הספר מקבל תפנית חברו של מר רוש מת. למה הוא מת? האם הוא נרצח? מי רצה במותו? מה הקשר בין מותו לבין המתמטיקה?
דני גדג' הוא פרופסור להיסטוריה של המדעים באוניברסיטה בפריז, מפתחם של קורסים ומשחקים ללימודי מתמטיקה למבוגרים ולילדים, וכן תסריטאי עטור פרסים.

הוצאה לאור: ספריית עלית הגג, ידיעות אחרונות, ספרי חמד
ממליץ: עופר ליבה

תגובות (0)

 
 
 Home2
פיצוחים
home3


המרכז הארצי למורים למתמטיקה בחינוך העל יסודי - הפרויקט מבוצע עפ"י מכרז 6/1.07 עבור האגף לתכנון ולפיתוח תוכניות לימודים, המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך.

כל הזכויות שמורות לאגף המיחשוב, אוניברסיטת חיפה | עיצוב וביצוע: שני זילברמן, אגף המחשוב