שטוחלנדיה
כתב: אדווין אבוט
ספרות בדיונית
תקציר:
במרכז הספר החיים בעולם דו ממדי.הספר נכתב ע"י אדווין אבוט לפני למעלה ממאה שנים. הספר ממזג ביקורת חברתית ופנטאסיה מתמטית בפרץ מדהים של דמיון. זוהי מעין הרפתקה בגיאומטריה טהורה.
הספר מתאר כיצד תיראה חברה שלמה החיה בעולם דו ממדי, עולם שחלליו המוזרים מאוכלסים בצורות גיאומטריות החושבות, מדברות ומחוננות בשאר התכונות האנושיות. גיבור הסיפור הוא ריבוע המתאר לפנינו את עולמו (באורח המזכיר לפעמים את סוויפט ולפעמים את קארל מארקס). הריבוע מבקר בעולם אחר- עולם חד ממדי, ובמיטב כושר דמיונו הוא מנסה לתאר לעצמו גם עולמות אחרים, שבהם גרים יצורים בעלי מספר ממדים רב יותר. בעצם העלאת רעיון קיומם של עולמות שוני ממדים הקדים אבוט את איינשטיין ובכך פתח פתח לתפיסת חלל חדשה ונועזת.
אדווין אבוט לא היה מתמטיקאי או פיסיקאי אלא מנהל בית ספר והתמחה בלימודים קלאסיים, וביצירותיו של שייקספיר במיוחד. מתמטיקה גבוהה היתה תחביב עבורו. הוא פרסם את הספר בשם בדוי, אם כי את יצירותיו האחרות פרסם בשמו המלא. אך דווקא שטוחלדניה היא שזכתה לחיים ארוכים והיא שזכתה את מחברה בתהילה – יותר מכל יצירותיו האחרות.
 
הוצאה: כתר
ממליצה: מנוחה פרבר הימלפרב

תגובות (0)


 
 Home2
פיצוחים
home3


המרכז הארצי למורים למתמטיקה בחינוך העל יסודי - הפרויקט מבוצע עפ"י מכרז 6/1.07 עבור האגף לתכנון ולפיתוח תוכניות לימודים, המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך.

כל הזכויות שמורות לאגף המיחשוב, אוניברסיטת חיפה | עיצוב וביצוע: שני זילברמן, אגף המחשוב