אוילר וגאוס ביצירתם ובחייהם


אוילר וגאוס ביצירתם ובחייהם
הוכן ע"י
: ד"ר אלה שמוקלר.
תקציר: בחומר מובאת סקירה על שני המתמטיקאים הדגולים: גאוס ואוילר, אשר תרמו תרומה ניכרת להתפתחות המתמטיקה. הסקירה כוללת התייחסות ליצירתם של אוילר וגאוס משני היבטים: ההיבט התכני וההיבט הפסיכולוגי, התייחסות לחייהם האישיים ולאישיותם, והמלצות לשילוב של הישגיהם בחינוך המתמטי בביה"ס העל-יסודי.
החומר הוגש במסגרת:
בי"ס קיץ בנושא "שילוב ההיסטוריה של המתמטיקה בהוראה", שנה"ל תשס"ד - קיץ 2004
.

תגים:  היסטוריה של המתמטיקה אוילר גאוס.
 
הוכחות ויזואליות ללא מילים (כמעט)


הוכחות ויזואליות ללא מילים (כמעט)
הוכן ע"י
: אורית זסלבסקי, גרייסי ויניצקי.
תקציר: בחומר מובאות הוכחות ויזואליות למשפטים מתחומים שונים במתמטיקה.
החומר הוגש במסגרת:
הכנס הארצי של מרכזי המקצוע מתמטיקה, כפר המכביה, אפריל 92
.

תגים:  הוכחות אלגברה - טכניקה אלגברית אלגברה - סדרות תורת הקבוצות גיאומטרית המישור אנליזה - חשבון דיפרנציאלי אנליזה - חשבון אינטגרלי טריגונומטריה נוסחאות הכפל המקוצר אי-שוויון הממוצעים סכום סדרה חשבונית סכום סדרה הנדסית אינסופית משולש מרובע שטח משולש שטח מקבילית שטח טרפז משפט פיתגורס נגזרת פונקציה הפוכה אינטגרציה בחלקים משפט הקוסינוסים.
 
מי הפך את הירח לריבוע?


מי הפך את הירח לריבוע?
הוכן ע"י
: עטרה שריקי.
תקציר: בחומר מוצגת הבעיה של תרבוע צורה מישורית - אחת הבעיות המאתגרות של המאה החמישית לפנה"ס. בעיה זו עוסקת בבניית ריבוע ששטחו שווה לשטחה של צורה נתונה. את הבנייה יש לבצע באמצעות סרגל (ללא שנתות) ומחוגה בלבד.
בעיית התרבוע קסמה ליוונים, שכן מבחינה מעשית לא תמיד קל למצוא את שטחה של צורה במיוחד אם היא איננה מצולע. אילו ניתן היה להחליף צורה שכזו בריבוע שקול, ניתן היה בקלות למצוא את שטחה. מעבר לשיקול המעשי, היוונים ראו בכך את היופי הקיים במתמטיקה – החלפת הא-סימטרי בסימטרי, החלפת הלא מושלם במושלם.
החומר הוגש במסגרת:
בבי"ס קיץ בנושא "שילוב ההיסטוריה של המתמטיקה בהוראה", שנה"ל תשס"ד - קיץ 2004
.

תגים:  גיאומטריה הנדסה גיאומטרית המישור הנדסת המישור בניות סרגל מחוגה תרבוע העיגול מלבן ריבוע משולש מצולע קעור מצולע קמור מעגל סהרון שטח לומדה מחשב היסטוריה של המתמטיקה יוון אוקלידס היפוקרטס.
 
סוגיות גיאומטריות בספרות התלמודית


סוגיות גיאומטריות בספרות התלמודית
הוכן ע"י
: ד"ר דוד גרבר ובועז צבאן – האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת בר-אילן.
תקציר: בחומר מוצגים חישובים ודיונים מתמטיים אשר מופיעים בספרות התלמודית כגון: קירובים לערכו של π ושל Sample Image, חישוב שטח של עיגול, חישוב שטח מעטפת של כדור, חישוב נפח של גליל ונפח של כדור, חישוב שטח בין חתכים אופקיים של ספירה ועוד. כן יש התייחסות לחג הסוכות בסוגיה הקשורה לגודל של סוכה עגולה כשרה.
החומר הוגש במסגרת: בי"ס קיץ בנושא "שילוב ההיסטוריה של המתמטיקה בהוראה", שנה"ל תשס"ד - קיץ 2004.

תגים:  תלמוד משנה גמרא היסטוריה של המתמטיקה חגים חג סוכות מספרים אי- שטח מצולע π רציונליים קירוב הנדסה גיאומטריה הנדסת המישור גיאומטרית המישור חוסם מצולע חסום טריגונומטריה הנדסת המרחב גיאומטרית המרחב שטח מעטפת נפח כדור גליל חישוב שטח באמצעות חשבון אינטגרלי.
 
חיבורים מתמטיים של שני חכמי ספרד


חיבורים מתמטיים של שני חכמי ספרד: אברהם בר חייא ואברהם אבן עזרא

הוכן ע"י
: קלרה זיסקין, אוניברסיטת חיפה.
תקציר: בחומר מובאים חלקים מתוך החיבורים המתמטיים של שני רבנים דגולים: אברהם בר חייא ואברהם אבן עזרא, שחיו בספרד במאה
ה- 12. החיבורים נכתבו בעברית והם היוו ספרי לימוד במשך דורות. בחומר מובאת השוואה של הפתרונות שהציעו שני הרבנים עם פתרונות עכשויים.

החומר הוגש במסגרת:
בי"ס קיץ בנושא "שילוב ההיסטוריה של המתמטיקה בהוראה", שנה"ל תשס"ד - קיץ 2004
.

תגים:  אלגברה נוסחאות הכפל המקוצר פתרון משוואה ריבועית פתרון מערכת משוואות בעיות מילוליות גיאומטריה הנדסה גיאומטרית המישור הנדסת המישור מושגים מושגי יסוד משולש מרובע טרפז ריבוע מעגל עיגול משפט פיתגורס מדידות היקף שטח פעולות חשבון חיסור כפל לוח הכפל פונקציה ממעלה ראשונה פונקציה קווית פונקציה ממעלה שנייה פרבולה פלינדרום מספרים פלינדרומיים תאריכים פלינדרומיים היסטוריה של המתמטיקה אברהם בר חייא אברהם אבן עזרא.
 
<< התחלה < קודם 1 2 3 4 5 הבא > סוף >>

תוצאות 1 - 9 מ 39Home2
פיצוחים
home3


המרכז הארצי למורים למתמטיקה בחינוך העל יסודי - הפרויקט מבוצע עפ"י מכרז 6/1.07 עבור האגף לתכנון ולפיתוח תוכניות לימודים, המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך.

כל הזכויות שמורות לאגף המיחשוב, אוניברסיטת חיפה | עיצוב וביצוע: שני זילברמן, אגף המחשוב