דף הבית arrow תרבומטיקה arrowמתמטיקה וסרטים

מתמטיקה וסרטים 

המתמטיקה והמתמטיקאים מסקרנים ומרתקים רבים. סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה לא מעטים מציגים בסרטיהם מוטיבים מתמטיים. לפניכם אוסף אתרים בנושא, חלקם עם הצעות כיצד לשלבם בשיעורי המתמטיקה.  
Sample Image
"מתמטיקה בסרטים" - Math in the Movies
אתר ובו תקצירים של סרטים והקשר שלהם למתמטיקה. חלק מהסרטים עוסקים בחלקם במתמטיקה או בדמויות של מתמטיקאים ולחלקם הקשר עקיף ותזכורות למתמטיקה.
 
Sample Image
נפלאות התבונה- A Beautiful Mind-  סרט עטור פרסי אוסקר על הביוגרפיה של המתמטיקאי הגאון, ג'ון נאש, זוכה פרס נובל בכלכלה על עבודתו בתורת המשחקים. בסרט סצנה מפורסמת בה נאש וארבעה מחבריו יושבים בפאב ומתכננים להתחיל עם בחורה בלונדית המלווה בארבע מחברותיה הברונטיות. נאש מתווכח עם חבריו ומפתח תיאוריה בתורת המשחקים כיצד יזכה בבלונדינית... שבעקבותיה זכה בפרס נובל.

ביקורת על הספר והסרט - ד"ר לינה ארנון

נפלאות תורת המשחקים - מאמר מאת פרופ' אילון סולן- "על-פי תורת המשחקים, כל סיטואציה של קבלת החלטה היא משחק וכל מקבל החלטה הוא שחקן. באמצעות מודלים מתמטיים מנסה התורה לפתח כללי אצבע לסיטואציות מורכבות."
Sample Image
NUMB3RS - סדרה בריטית  מצליחה (של CBS), מתמטיקאי מבריק העוזר לאחיו, חוקר ב-FBI, לפתור פשעים בעזרת ה..מתמטיקה.
Texas Instruments Classroom Activities -אתר בו יוצרי הסדרה ואגודת מורי המתמטיקה בארה"ב (NCTM) חיברו פעילויות לכיתה בעקבות כל אחד מפרקי שלושת העונות הראשונות של הסדרה. באתר הצעות כיצד להשתמש במושגים המוזכרים בסדרה תוך כדי פעילויות ודיונים. מורים ברחבי העולם שלחו פעילויות נוספות עבור העונה הרביעית.
"מתמטיקה בסרט" - Mathematics in Movies
אתר ובו אוסף של קטעי סרטים בהם מוזכרת המתמטיקה. ניתן לצפות בקטעים המדוברים.
 
Sample Image 
 Sample Image
(The Bank 2001) - סרט על מתמטיקאי העובד בבנק גדול. הוא מפתח  תוכנה על בסיס תורת הכאוס בכדי לחזות את התנהגות שוק המניות. אתר הסרט: The Bank Movie. בסרט דוגמאות לחישובים שונים וביניהם אינטגרלים מורכבים.
Sample Image
סרט ה-π - סרט פעולה העוסק בקשרים בין אלוהים, האדם והמתמטיקה. הסיפור הוא על גאון מחשבים, מקס כהן, המאמין כי המתמטיקה היא שפת האמת שדרכה ניתן להבין את כל היקום והטבע. הוא בודק את השערתו בשוק המניות ומסתבך עם שתי חברות, אחת כלכלית והאחרת קבוצה דתית יהודית קבליסטית, הרודפות אחר ממצאיו.

הסרט מלווה באתר ובו רקע כללי על ה- π,יישומיו בטבע וקטעים מהסרט. מומלץ!

לפניכם קטעים מהסרט בו מקס כהן מסביר את השערותיו:
1. מתמטיקה היא שפת הטבע.
2. הכל מסביבנו ניתן לייצג או להסביר בעזרת מספרים.
3. אם תיצור גרפים ממערכת מספרים, יופיעו תבניות.
לכן ישנן תבניות מתמטיות בכל מקום בטבע!

http://www.squarecirclez.com/blog/friday-math-movie-pi-day/800

Sample Image

"מתמטיקה והסרטים" - Math and the Movies

באתר רשימת סרטים הנוגעים במתמטיקה שאספו ברבות השנים שני מורים אשר נוהגים לשלב בהוראתם סרטים בכדי להעשיר ולגוון את הלמידה. כל סרט מלווה בהצעות לדפי עבודה להפעלת התלמידים בכיתות התיכון.

בין הסרטים המומלצים: אבוט וקוסטלו, אליס בארץ הפלאות, הארי פוטר, מלחמת הכוכבים, מטריקס ועוד ועוד.

 Sample Image

Sample Image
דונלדאק בארץ המתמטיקסם- (Donald in Mathmagic Land 1959)
הסרט "דונלד בארץ המתמטיקסם", מבית היוצר של וולט דיסני, בבימוי של המילטון ליוסק, יצא לאקרנים ב-26 ליוני 1959. אורכו של הסרט כחצי שעה, והוא עוסק בהמצאת שפת המתמטיקה ובחוקיה. באמצעות אנימציה מרשימה ובזכות חוש ההומור של דונלד דאק מוזמנים הילדים להצטרף להרפתקה מופלאה בארץ המספרים. דונלד-דאק, תייר בארץ המתמטיקה, לומד על המתמטיקה של פיתגורס בהקשר של מוסיקה, מיסטיקה, גיאומטריה וחתך הזהב; חוקר את הגיאומטריה בשולחן הביליארד, משתעשע עם מושג האינסוף ועוד.

דף הפעילות שמציע האתר עוסק בבנייה של מלבן הזהב וחקירתו תוך קישור לפתרון משוואות ריבועיות ושימוש באלגברה ובמחשבון גרפי. כמו כן הם גם מקשרים בין מלבן הזהב למשפט פיתגורס.

תוכלו לצפות בקטעים מהסרט ולשלבם בשיעורים.
מתמטיקה בסרטים -
Math in the Movies :
Examples-Photos-Exercises

באתר רשימת נושאים אליהם מקושרים סרטים שונים בהם היה שימוש במושגים מתמטיים מגוונים. לכל נושא הצעות לפעילויות וקישורים שונים כמו גם תרגילים והרחבות לתלמידים.
"המתמטיקה נמצאת בסרטים. זה אינפורמטיבי, מעניין, משעשע ומשתלב בעלילה."

 
Sample Image
הקוסם מארץ עוץ - The Wizard of Oz
בסרט דורותי (ג'ודי גרלנד) פוגשת את האריה, איש הפח והדחליל. כל אחד מבקש מתנה מהמכשפה של עוץ. הדחליל רוצה שכל וכשהוא מקבל הוא מכריז: "סכום הריבועים של כל שני צידי משולש שווה שוקיים שווה לריבוע הצלע השלישית."
צפו בסצינה של הדחליל המקבל במתנה שכל.
האומנם צודק הדחליל?
או שהוא התבלבל עם משפט פיתגורס?
פעילות נוספת על אותה בעיה.
אינסופיות- Infinity
סרט דרמה על סיפור חייו המוקדמים של גאון פיזיקאי וזוכה פרס נובל, ריצ'ארד פיינמן.
סרט סצנה בה פיינמן עורך דו קרב של חישובים, הוא עם עפרון ונייר נגד מומחה יפני עם חשבוניה. הוא מרשים את ארוסתו בחישוב מהיר של השורש השלישי של המספר 1729.03. איך הוא עשה את זה?
צפו בסצנה. לאחר מכן הוא מסביר לארוסתו את הסוד.
בדף הפעילות הסברים על השיטה.
 
Sample Image

ממד רביעי

תשעה פרקים בני 13 דקות, שעתיים של מתמטיקה, לוקחים אתכם בהדרגה מהממד השני אל המימד הרביעי ומסיימים באובייקטים גיאומטריים מתוחכמים ויפים. הסרטים משתמשים בגרפיקה מתקדמת ויפיפייה מלווה במוזיקה והסברים. פרטים נוספים על הפרקים תוכלו לראות באתר: http://www.dimensions-math.org/Dim_E.htm

בתמונה משמאל תוכלו לראות את הטריילר

 Sample Image

The Language of the Universe

BBC מפרסמת סדרת טלוויזיה בת שלושה חלקים על ההיסטוריה של המתמטיקה החל מה-6 באוקטובר. בסדרה מתארים את דרך החיים המפתיעה של המתמטיקאים הגדולים, מסבירה גם את ההתפתחות של הרעיונות המתמטיים ומראה איך- בכמה דרכים בלתי צפויות, הרעיונות האלו תרמו להתפתחות במדע, טכנולוגיה ותרבות המעצבים את עולמנו. בפרק הראשון יסופר על התרומות של המתמטיקאים היוונים.

 


Home2
פיצוחים
home3


המרכז הארצי למורים למתמטיקה בחינוך העל יסודי - הפרויקט מבוצע עפ"י מכרז 6/1.07 עבור האגף לתכנון ולפיתוח תוכניות לימודים, המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך.

כל הזכויות שמורות לאגף המיחשוב, אוניברסיטת חיפה | עיצוב וביצוע: שני זילברמן, אגף המחשוב